Jeff the killer - recenze

1. února 2016 v 17:48 | Starvoice |  Creepypasta
Grrr... Blog.cz mi nechce povolit obrázky ani z pc... Omlouvám se, budu to muset nějak vykoumat. Zatím hezké počtení a prosím, nezabijte mě.

Kdo se vám vybaví, když se řekne "nejznámější creepypasta"? Z vlastní zkušenosti vím, že překvapivě se tu nejedná o Slendyho, ale mezi normální společností je mnohem známější Jeff the killer. Tak co kdybych napsala recenzi ze svého pohledu? Dopředu vás varuju, že mám většinou jiné názory, než většina, takže se vám zvlášť tohle nemusí líbit. No ale uvidíme...

Na úvod bych řekla, že jsem se na Jeffa ani původně netěšila, takže tohle není výsledek nějakých mých očekávání, ale prostě můj dojem z celého jeho příběhu. Hodněkrát jsem slýchala, jak jeho příběh v podstatě nedává smysl. Taky se říká, že je rozhodně klasika a každý "creepypaster" by ho měl znát. A nakonec, tolik fanynek jako on má doopravdy málokdo. Abych ale aspoň něco uvedla na pravou míru, upozorňuji vás, že podle původního tvůrce je Jeffovi 25 a Liuovi 23.

Děj:
Začneme jako minule s dějem. Pokud budeme brát tu populární verzi děje, nutno říct, že není až tak zmatená, jak se tvrdí. Vlastně stačí to číst pozorně (ne jako já, která to četla ve tři ráno z nudy). Ale ani to není nutný. Pokud umíte porozumět psanému textu, bude Jeffův příběh jednohubka. Naopak si myslím, že je to přehledně a chronologicky psané. Jeffrey Woods je sympatický kluk v šesté, možná sedmé třídě, co se odstěhoval i s rodinou do nového města a tam mu přeskočilo.
No a teď k té méně populární části - je toho tu z mého pohledu dost, co vytknout. Zaprvé věk. V té známé populární verzi je Jeffovi 13. Není právě tohle ten věk, který vám tak strašně vadí u oc a čtenářů? Navíc takhle mladí kluci přece určitě běžně jen tak bez přípravy dokážou sebrat někomu nůž přímo před dalšími dvěma kluky s noži a pak je všechny tři přeprat... A o rok mladší kluci přece normálně chodí po venku s noži, aniž by si jich kdokoliv všiml, že?
Další věc je, že celkově, Jeffova creepypasta je neuvěřitelně přechválená. Není nijak nápaditá, nijak extra brutální a hlavně nepůsobí na emoce otrlých lidí. Absolutně se nedá srovnávat třeba s Benem, který tu paranoiu vyloženě vnutí. Navíc je příběh uspěchaný. Když už, mohl se autor víc rozepsat, pohrát si s Jeffovou psychikou a ne jen "To křupnutí byl jeho rozum, který právě vypověděl službu".

Postavy:
Jeff: Mnohem sympatičtější jako normální kluk. Nepřikláním se sice k názoru, že to, co se stalo, nebyla šikana, protože když někoho šikanovat začnete, šikana to JE, na druhou stranu ale nejsem ani zastánce "Chudák Jeff, tolik si toho vytrpěl, není divu, že skončil takhle". Není krásný, ani trochu. Není hrdina. Není na něm nic úžasného. Jen si zkuste spálit obličej a rozřezat tváře a pak tvrdit, že vám to sluší a všichni vás budou milovat.
Liu: Popravdě se mi Liu od začátku líbil mnohem víc, protože na rozdíl od Jeffa jednal realisticky a lidsky. Jeff byl od začátku divný a zvláštní, takže bylo jasné, jak to dopadne. Liu ne. Zdál se být normálním, ochranářským starším sourozencem. Možná ho mám tak ráda proto, že mu naprosto rozumím. Sama jsem nejstarší dítě z rodiny a ano, udělala bych přesně to samé, kdyby měli moje sourozence odvézt do polepšovny.
Rodiče: Tady narážím na obrovský balvan - mateřskou lásku. Žádná matka by nedokázala snést pomyšlení, že by jejímu dítěti měl někdo ublížit. A co tedy udělá matka Jeffa, když zjistí, se zbláznil? Vezme ho za lékařem, aby ho dal do pořádku? Začne ho uklidňovat? Ne, dojde se zeptat otce, kde je zbraň... Realistické, vážně!
Šikanýři: Tyhle tři spojím do jednoho, protože tu není moc, co říct. Když tedy pominu věk, je tu pořád ten fakt, že v téhle verzi příběhu bylo Liuovi 15, tudíž zákonitě byl aspoň o hlavu vyšší. A děti ve věku 12 let opravdu většinou nemají pocit, že by si měly něco začínat s někým tak vysokým. Nebo se pletu? Je to běžné, že děti tohohle věku jdou obírat o peníze o pár let starší lidi? Šikanýři jdou, a to si prosím pamatujte, po slabých, protože ví, že proti silným nemají šanci.

Nakonec se chci omluvit, že to asi nebylo podle vašich představ, ale tohle je můj názor - přechválená, nerealistická creepypasta bez správné děsivosti. A ne, tenhle článek není jeden velký hate, už jen proto, že Jeff není creepypasta, kterou bych nesnášela. Jen mi prostě nesedl, to se stává. Jestli máte jiný názor, nebo návrh, co na příště, komentujte. Moc moc to uvítám.
S pozdravem, vaše Starvoice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama