Eyeless Jack - recenze

11. února 2016 v 8:18 | Starvoice |  Creepypasta
Jelikož mi nikdo nedal návrh na příští recenzi, zeptala jsem se kamarádky ve škole. Upozorňuji, že ona vůbec není creepypasterka, jen sedí vedle mě a tak to slýchá celý dny. Každopádně jsem se jí zeptala a ona jen tak plácla, ať napíšu třeba Eyeless Jeffa (nezabijte jí za to). A vzhledem k tomu, že Jeffa už jsem psala, tohle bude o Eyeless Jackovi.


Jak psala Stiak, Eyeless Jack bývá hned po Jeffovi nejvíc "zneužívaná" creepypasta. Osobně si sice myslím, že BEN je na tom podstatně hůř, ale nebudu se hádat. Tak co kdybych se na něj podívala i já ze svého úhlu pohledu? Konkrétně na ten původní příběh. I když původ Eyeless Jacka je taky zajímavý, pořád jsou rozšířené tři verze.

Děj:
Děj je jednoduchý, žádné složité věty. Vyprávění v ich-formě (neboli v první osobě - já) z pohledu oběti je vždycky zajímavé, protože nám většinou nabízí přímý řez psychikou alespoň jedné z postav. Většinou. Líbí se mi, že se autor nevěnoval sáhodlouhému popisu každé postavy, umět psát stručně je dar. Navíc se mu povedlo v příběhu udržet tajemno a děsivost. U spousty oc dnes vidíte, jak je něco opravdu podivné a pak se to primitivně vysvětlí, přidá se "děsivá hláška" a konec.
K vytknutí toho tu moc není, ale kdybych to už opravdu hledala... Jak už jsem psala, ich-forma psychiku vystihne většinou. A právě tady se to nepovedlo. I když byl příběh stručný a přehledný, bylo to na úkor opravdového psychického hororu, který sliboval úvod. Některé informace se navíc opakují - dvakrát se zmiňuje, že EJ měl na hlavě černou kápi nebo opakovaně upozorňuje, že jeho bratr se jmenuje Erwin a Erwin je jeho bratr. Taky mi trochu vadí popis, jak se snažil Eyeless Jackovi utéct. Je to asi jediná zmatená část. V jednu chvíli je na posteli, pak se zdá, že na zemi, ale najednou se na tu sem teprve svalí...

Postavy:
Mitch: Začnu tentokrát s postavou, která to celé vypráví. O Mitchovi toho moc nevíme. Neznáme jeho věk, vzhled ani normální chování. I když podle okolností mu určitě bude alespoň 15. Vzhled ale nehrál v příběhu vůbec žádnou roli. Má rád svého bratra, ale ten s ním z nějakého důvodu 10 let nemluvil... Páni, co ti dva si provedli?
Erwin: Mitchův bratr Erwin. Opravdu nerealistická postava. Zkuste se vžít do jeho situace - ráno zjistíte, že váš mladší bratříček je zraněný. Doktor navíc přijde na to, že mu někdo ukradl ledvinu! A vy ho necháte spát v tom samém pokoji, aniž byste upozornili rodiče nebo policii... Mám takový pocit, že i když už spolu mluví, moc vřelé vztahy mezi nimi nejsou...
Doktor: Mitchův lékař, který přišel na chybějící ledvinu. Už jen slyšet o chybějícím orgánu od doktora, že "Neví, jak se to mohlo stát" je divný. Víte, jakou mají orgány na černém trhu cenu? Navíc byla ta ledvina obyčejně vyříznutá, možná s injekcí anesteziak... Tím se dostáváme k otázce, není Eyeless Jack jen maska pro doktora prodávajícího ledviny na černém trhu? A nebo je má pro vlastní účely? (ano, Starvoice se přepila čajem) Další věc je, že smrt něčího bratra rozhodně není "špatná zpráva", je to jedna z nejhorších zpráv, jaké můžete někomu dát!
Eyeless Jack: A konečně se dostáváme k hlavní hvězdě příběhu. EJ má snad všechno, co by správná creepypasta měla mít - tajemství, typické znaky, nenápadnou zbraň a správnou důvěryhodnost. Tím se rozhodně zařadil mezi mé oblíbence. Je to něco úplně ale úplně jiného, než ostatní creepypasty už jen proto, že nemluví a nemá tak žádnou "děsivou hlášku".

A koho máte rádi vy? Napište mi, koho mám psát jako recenzi dál. Jinak mám v plánu Jasona, pokud by se nesešli žádné návrhy (jakože vím, že se nesejdou). Jinak pěkný den přeje vaše Starvoice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama